La Défense, Paris
+06 48 48 87 40

SEO İle Google'da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen bir kavram olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) artık öğrenilmesi neredeyse zorunlu hale geldi. Özetle SEO, işletmelerin müşterilerin ilgisini çekebilecek içerikleri paylaşarak, arama sonuçları (SERP) için meta açıklamalarını uygun bir şekilde hazırlayarak Google’da ön sıralara çıkmasıdır. Tabii ki sadece bunlarla biten bir kavram değil. Hemen hemen her alanın SEO ile ilgili bir tarafı vardır. Örneğin yeterince satış yapamıyorsunuz ve bunun web siteniz ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bu muhtemelen SEO çalışması gerektirecek bir durumdur.  SEO, dijital pazarlamanın 4 adımından biridir ve eksikliği oldukça probleme yol açmaktadır bu yüzden doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Doğru bir şekilde uygulanan, iyi bir strateji kurularak yapılan SEO web siteniz ve dijital pazarlamadaki itibarınız için atabileceğiniz en sağlıklı adımdır.

Fiziki işletmenizde her gün müşteri yoğunluğu olsa bile SEO size potansiyel müşteri olanağı sağlar ve bu müşteriler, fiziki işletmenize gelen müşterilerden farklı olarak uzun vadeli getiri sağlayacak müşterilerdir.  Bu sayede işletmenizin büyümesi de hızlanacaktır.

İşletmeler için SEO’nun Önemi

Yapılan araştırmalara göre insanlar fiziki işletmeleri ziyaret etmeden önce onları internette araştırırlar. Buna göre SEO’nun da bizi dijital anlamda ileri götürdüğünü ve bu yüzden SEO üzerine çalışmamız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. SEO anlamında kendini yeterince geliştiren firmalar arama motorlarında öne çıktıkları için potansiyel müşterilerinin karar vermelerinde büyük bir rol oynar. Bu da yüksek bir oranda geri dönüşüm sağlar.

İşletmeler SEO İçin Hangi Avantajları Sağlar?

  • Ekonomik çözümlerle uzun vadeli geri dönüş sağlar.
  • İşletmelerin satışlarını artıracak stratejiler kurar.
  • Dijital pazarlamada büyük avantajdır.
  • Marka bilinirliğini artırır.
  • Marka güvenirliğini artırır.
  • Organik trafik akışı sağladığından uzun vadeli sonuçlar getirir.
  • İstatiksel sonuçları analiz eder.
  • Uzun vadede yüksek getiri sağlar.
  • İşletmenin popülerliğini artırır.

Başarılı bir SEO stratejisi büyük küçük demeden tüm işletmelere büyük bir kazanç getirir. SEO’dan elden edilen gelir, PPC (Tıklama Başına Maliyet) veya başka dijital pazarlama alanından çok daha fazla ve uzun ömürlüdür. PPC’ye yapılan maliyet yerine SEO’ya yapılan maliyet arasında büyük bir fark vardır. SEO gayet ekonomik ve getirisi iyi olan bir alanken, PPC ekonomik olmayıp getirisi de SEO kadar iyi olmayan bir alandır. Tabi işletmenin isteğine bağlı olarak seçeceği yol farklı olabilir. Fakat en sağlıklısı SEO’yu tecrübeli ve güvenilir bir uzmanın eline bırakmaktır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yapabilmeniz için ilk önce hali hazırda bir web sitenizin olması gerekmektedir. Fakat web siteniz için domain (site adresi) ve hosting (alan adı) seçimini iyi yapmalısınız. Satışını yapacağınız ürün ya da hizmetler ile uyumlu bir domain ve hosting hizmeti almalısınız.

SEO çalışmaları, site içi- site dışı olarak 2 yola ayrılmaktadır:

Site İçi SEO (On Page)

Site İçi, yani On Page dediğimiz SEO çalışmaları, yalnızca site içerisinde yaptığımız aramaların uyumluluk çalışmalarıdır. Site İçi SEO çalışması için gerekli adımlar:

Meta Parametrelerini Doğru Kullanın

Ürün açıklamalarında ya da herhangi bir içeriğin “meta etiketleri, meta açıklaması” kısmında   kullanacağınız sözcükleri doğru kullanmak, neredeyse doğrudan müşteri ile iletişim kurmanızı bile sağlayabilir. Müşterilerimizin en çok arayacakları kelimeleri araştırıp bunları “meta etiketleri” bölümüne yazarsanız ürünleriniz, hizmetleriniz daha fazla rağbet görecektir.

URL Uzantılarını Sayfalarınız ile Uyumlu Yazılar Yazın

Hiç kimse ayakkabı ararken telefon kılıfı bulmak istemez. Siz de uyumlu ve doğru yazılmış bir URL adresi ile Google’da daha fazla aranabilir, bulunabilirsiniz. Ayrıca site içinde link yönlendirmeleri yaparsanız siteniz daha kullanışlı olacaktır.

Medyaların Gücünden Yararlanın

Site İçi SEO çalışması yaparken, metin ile ilgili bir görsel eklemek içeriğin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve sitenize sağlıklı bir trafik çekecektir. Fakat burada birçoğumuzun gözünden kaçan bir ayrıntıya dikkat etmemiz gerekiyor. Görsellerin isimleri de SEO’yu etkilediği için ekleyeceğimiz görselleri siteye yüklemeden önce nasıl adlandırdığımıza dikkat etmeliyiz. Rastgele sayılarla adlandırılmış görseller ürününüzün bulunmasını zorlaştıracaktır.

Site Optimizasyonunu Ayarlayın

Burada dikkat etmemiz gereken iki şey var: Site hızı ve sitenin güncel kalması. Bu ikisi de sitemizin optimizasyonunu artıracak, kullanımını ve bulunmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca site optimizasyonu ve SEO için çok önemli olan, kaliteli medyaları kullanmak gerekir. Kalitesiz medyalar (görsel, video vb.) kullanılarak yapılmış bir web sitesi kötü bir izlenim bırakır ve site optimizasyonunu bozar.